تمیز کردن آون توستر

اطلاعاتی از طرز کار و نحوه استفاده از آون توستر

اطلاعاتی از طرز کار و نحوه استفاده از آون توستر

 

آشنایی با طرز کار آون توستر

فر برقی یا آون توستر، از جمله دستگاه های بسیار پر استفاده و حائز اهمیت در فضای خانه ها به ویژه محیط های آشپزخانه تلقی می شود. همچنین فر برقی برای قرار گرفتن در مکان مورد نظر، فضای بسیار کمی را اشغال می سازد. به طور کلی، توستر ها به منظور برشته کردن و تست کردن نان کاربرد بسیار فراوانی دارند. آون توستر برای آماده سازی مواد غذایی و آب کردن پنیر بر روی غذاهای مختلف بسیار کاربردی و کارآمد به شمار می رود. در مواقعی که پخت و پز کوتاه مدت مورد نظر می باشد، استفاده از فر برقی گزینه قابل قبول و مفیدی محسوب می شود. یخ زدایی و آب کردن مواد منجمد، بریان کردن، کباب کردن گوشت و جوجه، پخت انواع کیک و شیرینی، گرم کردن مواد غذایی مختلف و انواع پیتزا و گرم کردن نان به ویژه نان های فریزر شده، از دیگر کاربردهای دستگاه های توستر به شمار می رود. آون توستر ها عملیات تولید حرارت و پخت و پز را به وسیله المنت های حرارتی و گرمایی بکار رفته در ساختار خود، به نحو مطلوب انجام می دهند. در برخی از مدل های توستر، فرآیند ایجاد گرما، از طریق فن تعبیه شده در محفظه آن صورت می گیرد. در هنگام خرید توستر انتخاب مدل های دارای درب شیشه ای، گزینه کاربردی و مناسبی به حساب می آید. چرا که در این حالت نظارت بر عملیات پخت و پز و مراحل طبخ غذا به راحتی امکان پذیر می گردد. قرار دادن سینی خرده های غذا داخل محفظه دستگاه، برای تمیز کردن و نظافت داخل آون توستر به کاربران کمک شایانی می کند.


قابلیتهای آون توستر

سینی های تعبیه شده در ساختار آون توستر به گونه ای طراحی شده است که به راحتی می توان آنها را مورد جابجایی و شستشو قرار داد. یکی از قابلیت های در نظر گرفته شده در دستگاه های توستر، انتخابگرهای چرخشی می باشد که با استفاده از این قابلیت ها، تنظیم زمان پخت و پز، دمای مورد نظر و نوع پخت به راحتی میسر می گردد. امروزه در طراحی و ساخت آون توستر ها از قابلیت های جدید و امکانات به روزی مانند سیستم های کنترل از راه دور، تایمرهای مدل دیجیتال و دکمه و کلید های تماسی استفاده بسیار می شود. در برخی از مدل های توستر ارزان و ساده، لوازم کنترل و کلید و دکمه ها در پشت توستر ارزان تعبیه می شوند. برخی دیگر از مدل های این دستگاه ها از قابلیت هایی مانند چراغ نشان دهنده، تایمر و کلید بهره می برند. نمونه ای دیگر از این دستگاه ها نیز دارای ترموستات ۵۰ الی ۲۶۰ درجه سانتیگراد، چراغ نشان دهنده، تایمر صفر الی نود درجه و کلید می باشند. برخی از مدل های آون توستر خارجی از ترموستات دارای قابلیت تنظیم ۶۰ الی ۲۲۰ درجه سانتیگراد، تایمر دارای قابلیت تنظیم ۱۲۰ و کلید خاموش و روشن کردن می باشند. ترموستات ها و تایمرهای تعبیه شده در ساختار دستگاه های توستر به منظور طبخ غذاهای مختلف و از نوع خورشتی و گرم و داغ نگه داشتن این غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.

راهنمای خرید و کار با آون توستر

دستگاه آون توستر به سبب برخورداری از ظرفیت محدود، در هنگام استفاده، اندازه مواد باید متناسب با ظرفیت و حجم آن در نظر گرفته شود. بنابراین، در این مواقع قرار دادن یک مرغ کامل در داخل محفظه دستگاه امکان پذیر نمی باشد. برای گرم و تست کردن دائمی نان مورد استفاده و همینطور گرم کردن مواد غذایی منجمد شده، خرید توستر برای تست و گرم کردن در این موارد بسیار راهگشا و کاربردی به شمار می رود. بر این اساس، برای گرم و تست کردن نان می توان حساب ویژه ای روی توستر ها باز نمود. اگرچه دستگاه های ماکروفر نیز این کار را انجام می دهند، اما فرآیند تست کردن نان در دستگاه های توستر به نحو مطلوبی انجام می شود. برای گرم کردن نان، انتخاب توستر ارزان و ساده بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشد. چنانچه علاوه بر گرم کردن نان، پخت و پز و یخ زدایی مواد غذایی، پختن شیرینی و گرم کردن انواع غذاها و همینطور پیتزا ها مدنظر می باشد، خرید یک دستگاه آون توستر برتینو در این مواقع کمک شایانی می نماید. با استفاده از آون توستر ، فرآیند گرم کردن، یخ زدایی و طبخ انواع مواد غذایی به خوبی و به نحو مطلوب فراهم می شود. قبل از خرید توستر مناسب، در ابتدا مناسب است که هدف استفاده از دستگاه و نوع نیاز و نحوه استفاده از آن برای مصرف کنندگان مشخص و معین باشد. چنانچه خرید توستر تنها به منظور تست و گرم کردن نان صورت می گیرد، استفاده از توستر ارزان مناسب و مفید می باشد. اما چنانچه مصرف کننده علاوه بر گرم و تست کردن نان، از دستگاه استفاده هایی مانند تهیه نان سیر، ذوب کردن پنیر، گرم کردن مواد غذایی مختلف و گرم کردن پیراشکی و پیتزا را انتظار دارد، در این مواقع خرید آون توستر بیش از پیش ضرورت پیدا می کند.

اموزش کار با اون توستر

نکات کاربردی و کلیدی در هنگام خرید آون توستر

یکی از نکات مهم برای خرید آون توستر، مقدار بودجه و مبلغ اختصاص یافته برای خرید این محصول می باشد. به طور کلی، توستر های دارای قیمت بالا و گران، از قابلیت ها و کارایی های بالایی نیز برخوردار هستند. در این مواقع باید متناسب با نوع نیاز و نحوه استفاده از دستگاه، نسبت به خرید توستر اقدامات لازم و مقتضی را بکار بست. اگرچه توستر ارزان و ساده از قیمت پایین تری بهره می برد، اما به سبب کارایی و امکانات محدود این دستگاه ها، برای استفاده خانم ها و کدبانو ها مثمر ثمر واقع نمی شود. چرا که این دستگاه ها علاوه بر دکوراتیو بودن، به علت فضای کم برای نگهداری آنها، بیشتر برای خانه های کوچک و افراد مجرد مناسب می باشند. آون توستر برخوردار از کارایی و قابلیت بالا، به علت عدم استفاده برخی از امکانات آن، از لحاظ کاربرد تاثیر گذار و مؤثر نمی باشد. بر این اساس، در هنگام خرید توستر، توجه به نیازهای خود و نوع فضای مورد استفاده، از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از دیگر نکات حائز اهمیت در خرید این محصولات، توجه به میزان مصرف برق دستگاه است. بنابراین مدت زمان استفاده در روز یا هفته در روند افزایش هزینه های برق بسیار تاثیر گذار می باشد. در بسیاری از مواقع و به علت مصرف بالای برق و به تبع آن افزایش هزینه ها، هزینه مصرف یک گاز یا فر گاز که برای تست کردن یا گرم کردن نان مورد استفاده قرار می گیرد، در مقایسه با هزینه های مصرفی دستگاه های توستر بسیار مقرون به صرفه و مناسب می باشد. مقدار فضای اختصاص یافته برای نگهداری آون توستر در آشپزخانه نیز از دیگر نکات حائز اهمیت در این زمینه به شمار می رود.

آون توستر

خصوصیات و ویژگی های حائز اهمیت خرید آون توستر

خصوصیات و موارد استفاده از آون توستر، از نکات بسیار مهم و حائز اهمیت در خرید این لوازم خانگی محسوب می شود. در هنگام خرید توستر برخوردار بودن دستگاه از وات بالا در مقایسه با سایر محصولات مشابه، به شکل ویژه باید مورد توجه قرار گیرد. بر همین اساس، خرید دستگاه دارای وات پایین به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. در انتخاب آون توستر، برخورداری از وات ۱۱۰۰ یا بالاتر انتخاب ایده آل و هوشمندانه ای تلقی می شود. به همین جهت، در خرید اینترنتی توستر، در ابتدا باید مرغوبیت و کیفیت محصول را مورد توجه قرار داد و سپس نسبت به خرید دستگاه های دارای وات بالاتر اقدام نمود. امروزه برندهای مختلفی طراحی و تولید توستر های دارای وات بالا را در دستور کار خود قرار داده اند. بر این اساس و به راحتی می توان متناسب با نوع نیاز خود دستگاه مورد نظر را خریداری نموده و از امکانات و قابلیت های آن نهایت استفاده را برد. یکی از خصوصیات بسیار حائز اهمیت آون توستر، برخورداری از درب شیشه ای نشکن و نسوز می باشد. داشتن سینی متصل به درب که در هنگام باز نمودن آن، سینی به صورت کشویی به سمت کاربر به حرکت درآید، از دیگر خصوصیات مهم این دستگاه ها می باشد. چراکه وجود سینی، مشکل بیرون کشیدن و جمع آوری مواد غذایی داغ را به خوبی مرتفع می سازد. داشتن یک سینی در قسمت زیر سینی اول به منظور جمع آوری نان های خرده و ریخته شده نیز در این زمینه حائز اهمیت می باشد.

نکات ایمنی و قدرت دستگاه

فاصله داشتن و بلند بودن آون توستر از سطح کابینت نیز به صورت ویژه باید مد نظر واقع شود. چراکه رعایت این موضوع در مواقع نشت و نفوذ آب، ضمن اینکه هیچگونه آسیبی را به توستر وارد نمی سازد، از احتمال خطراتی مانند برق گرفتگی نیز جلوگیری به عمل می آورد. در خرید آون توستر، تنها نباید معیار و ملاک انتخاب دستگاه زیبایی و جذابیت طرح آن باشد. بنابراین در این مواقع و به منظور برخورداری از بهترین توستر، انتخاب از برند های باکیفیت و شناخته شده مانند آون توستر برتینو بسیار اثر بخش و مؤثر می باشد. چراکه این محصولات علاوه بر کیفیت بالا و معتبر بودن، به خوبی امتحان خود را پس داده است. در این زمینه باید ابراز نمود که خارجی یا ایرانی بودن دستگاه نباید ملاک انتخاب قرار گیرد. چراکه در بسیاری مواقع برند های ایرانی به ویژه از لحاظ کیفیت و مرغوبیت، یک سر و گردن بالاتر از برند های خارجی و به ویژه دستگاه های چینی می باشند. مانور دادن بر روی برند هایی که نام آنها آشنا نبوده یا تنها از طریق تبلیغات به گوش رسیده است، به دلیل اینکه امتحان خود را پس نداده اند، به هیچ وجه توصیه نمی گردد. در ضمن حمایت از تولیدات باکیفیت داخلی نیز در این زمینه از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بر همین اساس، در انتخاب بهترین آون توستر، توجه به وات دستگاه ها، یکی از نکات کلیدی به شمار می رود. این مسئله نه تنها در مورد دستگاه های توستر، بلکه در رابطه با سایر لوازم برقی مانند سشوار، آسیاب و اتو نیز کاملاً صادق است. وات دستگاه منعکس کننده کشش و طول عمر محصول می باشد.

نکات کاربردی و راهنمای کار با آون توستر

هنگام استفاده از دستگاه آون توستر به ویژه قبل از اولین مرتبه استفاده، توجه به برخی نکات و اصول لازم و ضروری می باشد. به همین سبب، در هنگام اولین مرتبه استفاده و به منظور از بین بردن بوی بد، روشن گذاشتن دستگاه برای مدت زمانی در حدود سی دقیقه و با درب باز مناسب می باشد. البته در ابتدا باید چسب های نگهدارنده دستگاه توستر را جدا نموده و وسایل و لوازم داخل محفظه آن را نیز بیرون آورد. طراحی و ساخت این دستگاه ها تنها برای طبخ مواد غذایی متنوع و گرم کردن مواد خوراکی صورت می گیرد. بر همین اساس، استفاده از دستگاه به منظور کاربردهای دیگر نباید به هیچ عنوان انجام شود. اطمینان حاصل کردن از دور بودن سیم های برق توستر از محل های داغ و بخش های گرم دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد. رعایت فاصله ده سانتیمتری دستگاه با دیوار بسیار لازم و ضروری است. در هنگام روشن بودن آون توستر به علت تولید حرارت، سطح شیشه و بدنه دستگاه بسیار داغ می باشد. به همین جهت، نباید این قسمت ها را لمس نمود. قرار دادن دستگاه بر روی سطحی بدون شیب و هموار نیز نباید فراموش شود. همچنین در هنگام کار با دستگاه آون توستر، از کشیدن هرگونه کاور بر روی آن باید جلوگیری به عمل آورد. شستن وسایل همراه فر قبل یا بعد از استفاده از آن توصیه می گردد.

غذا در توستر

به محض باز شدن درب آون توستر از ایجاد هر گونه فشار اضافی بر روی این سطح باید پرهیز کرد. چراکه در غیر این صورت احتمال شکستن شیشه آن بسیار بالا می باشد. تا قبل از خنک شدن فر برقی، حرکت دادن و تغییر مکان آن جایز نمی باشد. قرار دادن فر برقی در فضاهای آتش زا، نم کشیده و مرطوب به هیچ وجه توصیه نمی گردد. هنگامی که شیشه دستگاه داغ است، نباید قطره ای آب بر روی این قسمت چکیده شود. در صورت مشاهده خراش بر روی سینی دستگاه آون توستر، هرگز نباید آن را مورد استفاده قرار داد. چراکه احتمال ایجاد بیماری و مشکلات دیگر بسیار افزایش پیدا می کند. استفاده از دستگاه آون توستر برای کودکان، بیماران حرکتی و اشخاص کم توان ذهنی و افراد بی تجربه به هیچ عنوان جایز نمی باشد.

                                                                    آون توستر

راهکارها و روش های نظافت و نگهداری از آون توستر

به طور کلی، یکی از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت در افزایش عمر مفید لوازم خانگی، نگهداری و نظافت این محصولات می باشد. دستگاه های آون توستر نیز از این قاعده مستثنا نمی باشند. نظافت و تمیزی دستگاه ها نه تنها در افزایش عمر مفید توستر مؤثر است، بلکه سلامتی و تندرستی مصرف کنندگان را نیز تامین می سازد. بر همین اساس، نظافت و تمیز نمودن منزل به ویژه محیط آشپزخانه، برای تامین سلامت و امنیت افراد بسیار مهم و اثر گذار تلقی می شود. بدین صورت، عدم نظافت چربی های موجود در محفظه آون توستر، خطر بروز آتش سوزی را بسیار افزایش می دهد. چنانچه از ابتدای استفاده از توستر ها رعایت نظافت و تمیزی آنها در دستور کار قرار گیرد، علاوه بر سهولت در تمیزی، چربی ها نیز در محفظه دستگاه ماندگار و پایدار نمی شوند. به همین جهت، پس از استفاده از فر برقی، لازم است که در ابتدا با بیرون کشیدن سینی زیرین، نسبت به خالی کردن خرده های نان اقدام کرد. سپس سطح سینی را دستمال کشیده و سایر قسمت های محفظه دستگاه را نیز تمیز و مرتب نمود. چنانچه از دستگاه آون توستر به منظور تست و گرم کردن استفاده شده است، برای نظافت و تمیزی دستگاه، کشیدن یک دستمال نم دار، ساده و نرم کفایت می کند. اگر غذاهای چرب به وسیله دستگاه گرم شده است، برای رفع لکه های چربی استفاده از یک حوله کاغذی آغشته به مایع تمیز کننده بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشد.

تمیز کردن آون توستر

به طور معمول در هنگام خرید توستر، درون محفظه آن یک شبکه و یک سینی تعبیه شده است. برای رفع چربی های موجود در شبکه ها، شستشوی آن توصیه می شود. در غیر این صورت و پس از هر بار استفاده، بوی چربی سوخته در محیط آشپزخانه انتشار پیدا می کند. چنانچه دستگاه آون توستر از جوجه گردان برخوردار باشد، نظافت و تمیز کردن مداوم آن یک امر مسجل و بدیهی به شمار می رود. کشیدن یک لایه فویل ضخیم بر روی سینی دستگاه، پس از هر بار استفاده امکان شستشو و نظافت کاغذ آلومینیوم وجود دارد. در نتیجه امر، ضمن تمیز بودن مستمر محفظه، سینی دستگاه نیز از طول عمر بیشتری برخوردار می شود. برای نظافت دستگاه آون توستر بیرون کشیدن دو شاخه برق آن نباید فراموش شود. در هنگام استفاده از توستر نیز باید از خشک بودن قسمت های مختلف دستگاه اطمینان حاصل نمود. برای نظافت قسمت ها و سطوح داخلی آون توستر، نباید مواد تمیز کننده شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. چراکه در اثر تولید حرارت و گرما در محفظه آون توستر ذرات مواد شیمیایی بخار شده و تاثیرات نامطلوبی بر روی کیفیت، طعم و مزه غذا از خود برجای می گذارد.    

 

5 پاسخ
 1. فری
  فری says:

  به جای این همه توضیح علمی درمورد چگونگی استفاده ازتوستراطلاعات بزارید قدیم دفترچه های راهنما کامل توضیح میدادن

  پاسخ
  • A.ghayoor1361
   A.ghayoor1361 says:

   سلام. دوست عزیز دفترچه راهنمای آون توستر برتینو در سایت موجود است و همه چیز به فارسی آمزوش داده شده. فیلمهای آموزشی هم در کانال اپارات ما و همچنین فیلمهای اموزشی دیگر در دست تهیه می باشند که به مرور در سایت قرار میگیرند.

   پاسخ
 2. رهاا
  رهاا says:

  درمورد کلمه های انگلیسی روی صفحه توستر برینا باید مینوشتین که بدونیم هردکمه برای چه پختی هست مثلاً برا پخت کیک از کدوم دکمه و برای خاموش کردن المنت بالا کدوم؟ ؟؟؟!!!

  پاسخ
  • A.ghayoor1361
   A.ghayoor1361 says:

   سلام خدمت شما مشتری عزیز.
   اطلاعات در دفترچه محصول نوشته شده است.
   چون آون توستر به طور کلی دستگاه ساده ای است و تصویر عملکرد دستگاه کنار ولوم نوشته شده است، به سادگی میتوان متوجه شد که هر ولوم کارش چیه
   ولوم بالا دما
   ولوم دومی انتخاب المنت
   ولوم سوم جوجه گردان و فن
   ولوم پایین و آخری هم برای برای تایمر است که با چرخاندن آن دستگاه روشن می شود.
   هر سوالی هم بود با مشاوران ما تماس بگیرید رایگان شما را راهنمایی میکنند ۰۳۱۳۲۲۰۹۴۹۶

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *